My favourite kind of pregnancy shoot

Míša was my first bride. Not to marry, don't worry, but the first bride who said yes to me as a photographer and who let me photograph her wedding. I had no idea what I was doing back then and thank god that the videographers helped me so much - they told me where to stand, what to do, what to pay attention to - best lesson I could get.

Three years later I received a message from Míša on Facebook, asking me if I do pregnancy shoots and that she wants something different - not the stereotypical photographs that everyone has. My first thought? I don't like to shoot the stereotypical photographs that everyone has. When she described what she wanted the photos to look like, I was over the moon, because that was exactly what I wanted to do.  So we drove to her family cottage and this is what came out of the shoot.

Míša byla moje první nevěsta. Ne, že by si teda brala mě, byla to první nevěsta, která mi svěřila fotografování její svatby do mých rukou. Tehdy jsem ještě moc nevěděla, co dělám, a díky bohu, že tam byli manželé Hořejšovi, kteří mi strašně moc vypomohli - řekli mi, kde mám stát, co mám dělat a na co si dávat pozor - nejlepší lekce, kterou jsem mohla na své první svatbě dostat.

O tři roky později mi Míša napsala na Facebooku, jestli stále fotím a jestli fotím i těhulky. Její představa byla trochu jiná, než jsou typické těhotenské fotografie. Moje první myšlenka byla: já taky nechci fotit typické těhotenské fotografie. Když mi popsala, jakou má vlastně představu, tak jsem radostí skákala po bytě, bylo to přesně to, co jsem chtěla já fotit. A tak jsme jely na její rodinnou chatu a toto z toho vzniklo.

Adéla Bohackova