Křest kalendáře Adelka1620

Create my own photography calendar was a big dream of mine. Three years ago I took some of my best shots and created a wall calendar for my family. It was a mismatch of all different photos - product photography, travel, landscape, portrait...I decided to print seven copies and give them to my family for Christmas. They loved it, but I knew I wanted to do something bigger. A themed calendar with a make-up artist, models for each month, an event introducing the calendar to the public and all that jazz. I already had a great make-up artist working with me on different projects - her name is Péťa. So it was only natural that I asked her to work with me on this project. Our first official calendar meeting took place in Arkády Pankrác in June, which was already pretty late in the season. We had to plan everything. I don't even know how we managed it, but in August we had our first shoots and we wrapped it up in September. We were running late on all our deadlines, but luckily the printed calendars arrived the day before the event. 

Because it was all very rushed, there were many things that I would have done differently today, but I am proud that we didn't give up and that we pushed through and created this calendar. As a photographer, I learned so much throughout the whole process . It was the best lesson I could give myself.

As of now, January 7th, we already started the next year's calendar and I cannot wait to see what this year will bring us and teach us!

Here are some photos from our event that took place on November 19th in kavárna na prádle. I was really happy to see all of my friends and family there and to share this special evening with my best colleague Péťa.

Photo credits go to Anežka Kružíková.

-

Dlouho jsem snila o tom, že nafotím kalendář. Před třemi lety jsem vybrala nějaké z mých nejlepších fotek a vytvořila z nich nástěnný kalendář pro celou moji rodinu. Byla to směs různých žánrů fotografie - produktová, landscape, travel, portréty... Rozhodla jsem se to nechat sedmkrát vytisknout a darovat to rodině jako dárek k Vánocům. Moc se jim to líbilo, ale já věděla, že to mi nestačí, že chci něco pořádnějšího. Tematický kalendář ve spolupráci s vizážistkou, jinou modelkou na každý měsíc, křtem, který by uvedl kalendář na trh a vše okolo. Už tehdy jsem spolupracovala se skvělou vizážistkou Péťou na jiných projektech. Slovo dalo slovo a řekla jsem jí o své vizi. Naše první kalendářová schůzka se konala na Arkádách někdy v červnu, což už bylo poměrně pozdě na tak velký projekt. Musely jsme naplánovat úplně vše. Vůbec nevím, jak se nám to povedlo, ale začátkem srpna jsme už měly první focení a koncem září dofotily poslední měsíc. Zmeškaly jsme snad všechny termíny, které jsme si stanovily, ale nakonec nám přišly vytištěné kalendáře den před křtem. 

Protože bylo vše ve velkém spěchu, zpětně bych udělala spoustu věcí jinak, ale i tak jsem na nás ohromně pyšná, protože jsme to dotáhly do konce a kalendář úspěšně pokřtily. Během celé tvorby jsem se naučila spoustu nových věcí a dalo mi to ohromné množství zkušeností. Byla to nejlepší fotografická lekce, jakou jsem si mohla dopřát.

Dnes, 7. ledna, už plánujeme další kalendář a já se nemůžu dočkat toho, jak to bude vypadat a co se nového naučím.

Níže je několik fotografií ze křtu, který se konal 19. listopadu v kavárně na prádle. Udělalo mi velkou radost, kolik přátel a příbuzných dorazilo a bylo krásné sdílet tak vydařený večer s kolegyní Péťou.

Fotografie jsou dílem Anežky Kružíkové.

Adéla Bohackova