Kalendář 2017 making of & logo reveal

Two weeks ago I launched my new calendar for 2018 in Studentský klub Celetná in the heart of Prague. But I didn't do just that; I also revealed my new logo & branding. 

Adelka1620 was my nickname ever since we were supposed to create one for our school computer accounts back when I was 11 years old. It stuck with me, I felt very close to it, I evolved with it. It was my first blog I had, my first e-mail, my first social sites. But it is not me anymore. It is who I used to be. As my business grew, I felt the need to have a more serious branding, that will tell my clients that I am no longer someone who will take their photos for cheap, but someone who will do their photos well

My new logo, as well as this short video showing some clips from the shooting of the last year's calendar was created by my very talented friend Michal Sodek. Enjoy watching it and tell me what you think!

-

Jsou to přesně dva týdny, co jsem ve Studentském klubu Celetná pokřtila svůj kalendář na rok 2018. Velkou součástí této události bylo také odhalení mého nového loga a brandu.

Adelka1620 byla moje první přezdívka z doby, kdy jsme si na gymnáziu museli vytvořit školní účet. Bylo mi tehdy jedenáct a tahle přezdívka mi přišla fajn. Od té doby mi byla blízká, vyrůstala jsem s ní a vyvýjela se. Skrýval se pod ní můj první blog, můj první e-mail i moje první sociální účty, teď už to ale nejsem já. Stejně tak, jako se vyvýjel a rostl můj byznys, se zvyšovala potřeba brát vážněji mou značku. Právě ta dává najevo klientům, že nejsem fotografka, co je vyfotí levně, ale ta, co je vyfotí kvalitně.

Moje nové logo a taky tohle video, kde jsou k vidění záběry z loňského focení kalendáře 2017, sestříhal můj talentovaný kamarád Michal Šodek. Užijte si ho a napište mi, co si o tom myslíte!

Adéla Bohackova