SAAL DIGITAL

Saal Digital, a company I've never heard of before, offered me an opportunity to create my own photo book for free in exchange for my honest review of their product. I was really excited to try it out, because I've been on a hunt for a good quality photo book and I just wasn't very happy with other companies that I've tried out so far. Every year I create a photo book with last year’s wedding photos and I bring it to all my client meetings.

I was very pleasantly surprised by this book. Not only by the quality of the product, but also - and most importantly - with the customer service. I missed the deadline on the promotion code and they offered to extend it. Once I sent the photo book via their mac application for printing, they instantly messaged me, updated me on where in the process of printing my book was. Honestly, it took them a couple of days to finish the product! No two weeks (or more) waiting time! They shipped it out of Germany via PPL and the delivery was also super fast. 

Now lets talk about the book itself. When it comes to the cover of the book, I chose the cheapest option. I would really like to see other finishes and textures, but this one is quite good as well and does the job. Once you open the book though - the wow effect starts. The quality of the paper, printing, colours is just amazing. The blacks are black (not grey like they were with other companies), reds are red, greens are green. It's just spot on. The details of the print are unbelievable.

The layflat layout of the pages is something many companies offer, but not always deliver. Saal did not disappoint. I'm no longer scared to put one photograph across the two pages anymore. The barcode at the end of the photo book is optional, you can pay a little bit more money to have it completely without any barcodes - I did not do that, but I don't think the little square at the backside of the book bothers anyone.

Now moving on to the things I would change: I haven't had the time to fully explore the computer application, but it did seem a little bit chaotic to me. I would also appreciate a bit more of different design and layout options for the "lazy" people. Also, not sure if the app allows it, but it would be pretty to put a name of the book to the spine of the book. And last, I am not a big fan of the fact that the photos start right on page one, I would enjoy having a blank page before the photographs start. But those are obviously small details that can be easily changed.

I would like to thank Saal Digital not only for this opportunity, but for the fact that I've been on the hunt for a good printing company for a long time now and I finally found them!

---

Saal Digital, společnost, o které jsem předtím nikdy neslyšela, mi nabídla zdarma fotoknihu dle vlastního výběru výměnou za upřímnou recenzi jejich produktu. Z téhle spolupráce jsem byla opravdu nadšená, protože kvalitní fotoknihu hledám už delší dobu a ne a ne najít tu pravou. Každý rok si nechávám vytisknout svatební fotoknihu s fotkami minulých svateb, kterou pak nosím na schůzky s klienty.

Touto fotoknihou jsem byla velmi mile překvapena. A to ne jenom kvalitou jako takovou, ale hlavně jejich zákaznickým servisem. Poprvé jsem totiž prošvihla datum, do kterého se kniha měla odevzdat k tisku. Stačilo napsat a deadline mi prodloužili. Když jsem konečně fotoknihu poslala do tisku, hned mi dali vědět, že ji přijali, že byla vytištěná a že mi byla poslaná. To, že celý proces bude trvat dva dny, jsem opravdu nečekala. Všude jinde to trvá týdny, než Vám fotoknihu dodají. Posílali ji z Německa přes PPL a doručení bylo také velmi rychlé.

A teď už k samotné fotoknize. Pokud jde o vazbu knihy, vybrala jsem si tu nejlevnější možnost. Ráda bych viděla i jiné vazby, nabízejí například plátěnou, ale to třeba někdy příště. Ta základní je také moc pěkná. Kniha mě zaujala hned jak jsem ji otevřela. Kvalita papíru, tisku a barev je naprosto neuvěřitelná. Černá je fakt černá (ne šedivá, jako u konkurence), červená je červená a zelená je opravdu zelená. Barvy jsou věrné fotografiím, což mi udělalo velikou radost. Kvalita a ostrost tisku je výborná.

Plochá vazba (Layflat) stránek je služba, kterou spousta společností nabízí, ale ne vždy doručí. Saal mě nezklamal. Už se nemusím bát toho, že když dám jednu velkou fotografii přes dvě strany, bude uprostřed useknutá. Na zadní straně knihy je malý čárový kód, který si ale za malý příplatek můžete nechat odstranit. Já ho tam mám a nijak mi nevadí, je fakt maličký a nikde mi nepřekáží.

A nyní k věcem, které bych změnila: neměla jsem sice moc času na prozkoumání jejich editoru, tudíž bych ho neměla moc hodnotit, ale ovládání mi připadalo lehce zmatené. Také bych ocenila více různých předem navržených rozmístění stran a designů. Jako poslední bych zmínila tisk fotografií hned na vnitřní straně vazby knihy – mně by se líbil vložený prázdný list a až pak fotografie, jak to u knih bývá. Na druhou stranu si nejsem úplně jistá, zdali to Saal nenabízí a nejsem jen slepá. To jsou ale malé detaily, které se dají lehce změnit.

Ráda bych poděkovala celému týmu Saal Digital nejenom za tuhle možnost, ale také za to, že jsem díky nim konečně objevila fotoknihu (a jiné fotografické produkty), se kterou jsem na 100% spokojená.

 

Adéla Bohackova